مطالب اينترنتي مطالب اينترنتي .

مطالب اينترنتي

چگونه در تري دي مكس آبجكت سه بعدي بسازيم؟

بي شك نام تري دي مكس را قبلا شنيده ايد. اين نرم افزار كه يكي از معروفترين محيط هاي طراحي 3بعدي به شمار مي رود به شما امكان ساخت پويانمايي ها ، مدل ها ، بازي ها و تصاوير و آبجكت هاي سه بعدي را مي دهد. گفتني است كه در اين نرم افزار ما چندين نوع آبجكت مختلف داريم كه برخي از آن ها عبارتند از آبجكت سه بعدي ابتدايي و ساده ،  آبجكت سه بعدي بسط داده شده ، آبجكت دو بعدي ، دوربين و ... كه در ادامه اين مقاله ما قصد داريم كه شما را با كليات ساخت يك آبجكت در تري دي مكس آشنا كنيم.

 

نحوه ايجاد باكس

اولين گام در طراحي 3 بعدي با تري دي مكس ، ايجاد يك جعبه يا همان Box مي باشد. در واقع باكس يك شكل هندسي اوليه در اين نرم افزار مي باشد كه به صورت هاي مربعي و مستطيلي موجود بوده و در تري دي مكس نيز در بخش standard primitives جاي داده شده است. لازم به اشاره مي دانيم كه بيشتر اين مدل هاي هندسي كه در اين بخش جاي گرفته اند معمولا در مبحث مدلسازي مورد استفاده قرار مي گيرند كه در مقالات آينده به تكميل در رابطه با آن ها سخن به ميان خواهيم آورد.

باكس را از دو طريق مي توان در تري دي مكس ايجاد نمود كه عبارتند از :

1- Create Panel>Geometry>Standard Primitives>Object Type>box

2- cart>Standard Primitives>box

 

ازجمله خصوصت هاي آبجكت ها در نرم افزار تري دي مكس ، اين است كه در اين محيط هر آبجكت پارامتر هاي مخصوص به خود را دارا مي باشد. يعني به شكل آبجكت هاي سه بعدي چون مكعب و كره و … همچنين لازم به اشاره است كه پارامترهاي تري دي مكس بيشتر جنبه هندسي آن شي مي باشد مانند طول، عرض، ارتفاع و ... از جمله پارامتر هايي كه توسط يك ليست بازشونده براي هر آبجكت قابل دسترسي و تغيير خواهند بود عبارتند از :

پارامتر length : اين بخش مربوط به تعيين طول مكعب ( يا آبجكت سه بعدي مشابه ) مي باشد.

پارامتر width: در اين قسمت عرض مكعب ( يا آبجكت سه بعدي مشابه ) تعيين مي گردد.

پارامتر height: ارتفاء مكعب ( يا آبجكت سه بعدي مشابه ) توسط اين گزينه تعيين مي شود.

پارامتر length segment: تنظيمات مربوط به سگمنت طول آبجكت مي باشد.

پارامتر width segment: براي تعيين سگمنت عرض آبجكت استفاده مي شود.

پارامتر height segment: سگمنت ارتفاء را از اينجا مي نشانيم.

گزينه generate mapping cords : تعيين مي كند كه آيا محتوا براي نگاشت متريال بايد ايجاد شود يا خير.

گزينه real-world map size : تعيين مي كند كه آيا متريال ساخته شده بايد در اندازه واقعي باشد يا خير.

 

شيوه ساخت

پس از اجراي مراحل بالا ، دكمه Box به رنگي متفاوت تغيير مي نمايد. اين يعني كه شما با موفقيت دستور باكس براي ساختن يك مكعب را در تري دي مكس انتخاب نموده ايد و حال نرم افزار منتظر است كه يك باكس جديد طراحي نماييد. انجام اين كار مي تواند در هر كدام از پنجره هاي ديد ( view port ) توسط شما صورت پذيرد ليكن ما پيشنهاد مي كنيم كه اين كار را ابتدا در پنجره پرسپكتيو انجام دهيد و اين پنجره را براي ايجاد اولين آبجكت خود انتخاب نماييد. براي انجام اين كار وقتي دكمه ي box  فعال است در پنجره ديد پرسپكتيو ابتدا مقطع مكعب را مشخص مي كنيد. جهت مشخص نمودن اين مقطع ابتدا در يك نكته كليك كرده و در حالي كه دكمه موس را پايين نگه داشته ايد ، موس را به نقطه ديگري برده و طول و عرض را از اين طريق معين سازيد. حال كه طول و عرض را تعيين نموديد كليد موس را رها كنيد تا مقطع ثابت شود.

هم اكنون خواهيد ديد كه پس از رها نمودن دكمه با تكان دادن موس ارتفاء مكعب تغيير مي نمايد. حال ارتفاء را به اندازه دلخواه تعيين كرده و براي ثبت آن يك بار كليد چپ مس را كليك كنيد. جالب توجه است كه با انجام اين عمليات اعداد موجود در پنجره ها نيز تغيير مي نمايد كه شما مي توانيد به عينه تغييرات آن ها را در منو فوق الذكر  ( command panel )مشاهده نماييد.

نكته اول : با نگه داشتن كليد ctrl كيبورد ، مقطع مكعب شما به صورت مربع در مي آيد يعني طول و عرض آن برابر مي شود .

نكته دوم : در رول آوت creation method دو حالت وجود دارد ابتدا box كه به صورت پيش فرض فعال است و همين روالي كه طي كرديم را شامل مي شود و روش cube كه اگر اين گزينه را فعال كنيد شكل ما به صورت مكعب مربع تشكيل مي شود ( طول، عرض و ارتفاع برابر مي شود )

همچنين براي وارد نمودن باكس از روشي ديگر كه با استفاده از كيبورد صورت مي پذيرد مي توان استفاده نمود. براي اجراي اين روش شما تنها لازم است كه در قسمت Keyboard Entry در آغاز پارامتر هاي مربوط به طول ، عرض و ارتفاع سگمنت هاي مكعب خود را تعيين نموده و پس از آن مختصات نقطه دلخواهتان را به صورت سه مقدار x y x وارد نماييد. پس از ورود اين مقادير تنها كافي است كه دكمه  create را كليك كنيد تا مكعب در محل دلخواه و با اندازه دلخواه رسم گردد.
برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ تير ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۴:۱۲ توسط:تك ديزاين موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :